Monte Carlo
cer senin
12.5 ° C
12.7 °
11.2 °
50 %
5.8kmh
0 %
D
13 °
lun
9 °
mar
9 °
mie
8 °
J
10 °
duminică, martie 16, 2025
mapamond🌐media

Franţa acuză: Un avion francez de patrulare maritimă a fost ţinta intimidărilor ruseşti

Must read

Un avion francez de patrulare maritimă a fost ţinta intimidării ruse miercuri deasupra Mării Baltice, a declarat vineri ministrul francez al Apărării, potrivit Reuters.

Avionul patrula în spaţiul aerian internaţional când a fost localizat de radarul unui sistem de apărare sol-aer S400, a declarat ministrul apărării Sebastien Lecornu.

„Această acţiune agresivă a Rusiei este inacceptabilă”, a scris el pe X.

NATO a declarat la sfârşitul lunii decembrie că îşi va spori prezenţa în Marea Baltică după presupusa sabotare a unui cablu electric submarin şi a patru cabluri de internet.

Avionul francez efectua o misiune de observare NATO în largul Suediei, monitorizând navele în cadrul eforturilor de a supraveghea navele suspecte.

https://epochtimes-romania.com/news/franta-acuza-un-avion-francez-de-patrulare-maritima-a-fost-tinta-intimidarilor-rusesti–366039

- Advertisement -spot_img

More articles

Lasă un răspuns

- Advertisement -spot_img

Latest article

Descoperă mai multe la Monte Carlo | Monaco

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura